Маск: Нема шанси Русија да загуби во конфликтот со Украина

Нема шанси Русија да претрпи пораз во нејзиниот конфликт со Украина, изјави извршниот директор на Tesla и SpaceX, Илон Маск.

Маск, еден од најбогатите луѓе во светот, го даде коментарот во понеделникот за време на дискусијата за нацрт-законот на Сенатот чија цел е да обезбеди дополнителна американска помош за Киев на X Spaces – дел од неговата платформа за социјалните медиуми, X (поранешен Твитер).

Нему му се придружија голем број други луѓе кои се противат на понатамошното финансирање на Украина, вклучувајќи ги републиканските пратеници Рон Џонсон, Џеј Ди Венс и Мајк Ли, поранешниот претседателски кандидат на Републиканската партија Вивек Рамасвами и претприемачот Дејвид Сакс.

„Ова трошење не и помага на Украина. Продолжувањето на војната не и помага на Украина“, рече шефот на Tesla и SpaceX, цитиран од Bloomberg.

Тој ги повика Американците да контактираат со нивните избрани претставници за предлогот за итни трошоци од 95 милијарди долари, кој вклучува 60 милијарди долари за Украина, како и финансирање за Израел и Тајван.

Нацрт-законот го усвои Сенатот во вторникот, но се очекува да има тешко време во Претставничкиот дом, каде што противењето на натамошното финансирање на Киев е многу посилно меѓу републиканците. Тие бараат зголемени трошоци за безбедноста на границата меѓу САД и Мексико.

Маск повикува на мирно решавање на конфликтот меѓу Русија и Украина и ја критикуваше американската воена помош за Киев во многу наврати во текот на двете години од борбите. Тој рече дека тоа што го обвинуваат дека е апологет на рускиот претседател Владимир Путин е „апсурдно“.

Неговите компании „веројатно направиле повеќе за да ја поткопаат Русија од било што друго“, тврди претприемачот, истакнувајќи дека SpaceX ја обезбедил својата интернет услуга Starlink на Украина.

Маск рече дека она што навистина го посакува е смртта да престане и на украинската и на руската страна.

Тој, исто така, им се обрати на некои западни политичари кои „сакаат промена на режимот во Русија“, велејќи „тие треба да размислат за тоа која е личноста што би можела да го избрка Путин и дали таа личност веројатно ќе биде мировник? Најверојатно не. „Таа личност веројатно би била „уште потврдокорна од Путин“, додаде тој.

Рускиот лидер зборуваше за Маск во неговото интервју со независниот американски новинар Такер Карлсон минатата недела, нарекувајќи го претприемачот „паметна личност“.

„Мислам дека нема запирање на Илон Маск, тој ќе направи како што му одговара“, рече Путин, додавајќи дека неговите активности треба да се „официјализираат и да подлежат на одредени правила“.