Медведев: Русија ќе постигне мир по свои услови.

Додека Украина ужива невидена поддршка од Западот, таа нема да ја спречи Москва да ги постигне своите национални безбедносни цели – исто како што не ѝ помогна на несреќната грузиска инвазија на Јужна Осетија во 2008 година, изјави во вторникот поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев.

Пишувајќи на Телеграм по повод 15-годишнината од почетокот на петдневниот конфликт меѓу Русија и Грузија, кој избувна кога Тбилиси го гранатираше главниот град на Јужна Осетија, Цхинвал, Медведев истакна дека Москва „одлучно одговорила на одвратниот напад“ и „даде жесток одбивање на агресорот“.

Медведев, кој беше претседател во времето на воените дејствија, рече дека тогашниот грузиски лидер Михаил Саакашвили ја имал поддршката на „колективниот Запад, кој уште тогаш се обидувал да ја раздвижи ситуацијата во непосредна близина на руските граници“.

Сепак, продолжи Медведев, на војската на Москва и требаше помалку од една недела „строго да ги казни грузиските националисти“.

Објаснувајќи го неуспехот на Западот да стори повеќе за да ја исфрли Русија од колосек во тоа време, поранешниот претседател рече дека „САД и нивните вазали очигледно тогаш немале доволно искуство“.

„Денес тие повторно водат криминална прокси војна, обидувајќи се да ја избришат Русија од лицето на земјата“, додаде тој, мислејќи на конфликтот во Украина.

Целиот систем на НАТО се бори против нас практично на отворено. Имаме доволно сили да ги решиме сите задачи на специјалната воена операција. Исто како во август 2008 година, нашите непријатели ќе бидат уништени, а Русија ќе постигне мир по свои услови.

Кога Тбилиси, кој во тоа време активно бараше поблиски врски со НАТО, ја нападна отцепената република Јужна Осетија, Москва одговори со објавување „операција за спроведување на мирот“ за заштита на руските граѓани кои живеат во областа, како и локалниот руски мировен контингент . Во меѓувреме, друг отцепен регион – Абхазија – најави мобилизација, стравувајќи од обновување на борбите со Тбилиси.

Руските засилувања брзо го свртеа бранот, туркајќи ги грузиските сили назад на нивната територија, при што Медведев го објави крајот на операцијата на 12 август. Подоцна истиот месец, Москва ја призна независноста на Јужна Осетија и Абхазија. Тбилиси, сепак, сè уште тврди дека двете територии се свои, при што само неколку земји, вклучувајќи ги Сирија и Венецуела, ја признаа нивната независност.

Руските власти постојано го критикуваа Западот поради неговата масовна испорака на оружје за Украина, тврдејќи дека тоа само ќе го продолжи конфликтот, но нема да го промени исходот. Москва, исто така, рече дека безбедносната помош го прави НАТО директен учесник во непријателствата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.