Медведев: Русија го избра својот пат. Нема враќање! Нуклеарното оружје може да се користи и за заштита

Дмитриј Медведев, поранешен руски претседател и премиер, а моментално заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, објави уште една порака на Телеграма која ја содржи неговата типично јастребска реторика. Тој вели:

„Ќе се одржат референдуми, а републиките во Донбас и другите територии ќе бидат примени во Русија. Заштитата на сите територии што се приклучија ќе биде значително зајакната од руските вооружени сили.

Русија најави дека не само мобилизациските способности, туку и секое руско оружје, вклучително и стратешко нуклеарно оружје и оружје засновано на нови принципи, може да се користи за таква заштита.

Затоа, разни пензионирани идиоти со генералски ленти не треба да нѐ плашат со зборување за напад на НАТО на Крим. Гарантирано е дека Hypersonic може многу побрзо да ги достигне целите во Европа и САД.

Но, западниот естаблишмент, генерално, сите граѓани на земјите на НАТО треба да разберат дека Русија го избра својот пат. Нема враќање“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.