Медведев: Велика Британија беше, е и ќе биде вечен непријател на Русија!

Велика Британија беше, е и ќе биде вечен непријател на Русија, изјави Дмитриј Медведев, заменик-претседател на Советот за безбедност на Руската Федерација, коментирајќи го воведувањето санкции против пет лица од Руската Федерација во врска со случајот со опозицискиот политичар Владимир Кара-Мурза (признат како странски агент во Руската Федерација).

Санкции беа воведени против судијката на московскиот суд Басман, Елена Ленскаја, која, според британските власти, „одобри апсење на Кара-Мурза, како и двајца истражители во неговиот случај – Денис Колесников и Андреј Задачин.

Двајца офицери на Руската ФСБ, исто така, беа на списокот на федерациите со санкции – Александар Самофал и Константин Кудрјавцев.

– Не ми е грижа за нивните одлуки. Британија беше, е и ќе биде наш вечен непријател. Во секој случај, додека нивниот арогантен и одвратен влажен остров не отиде во морската бездна од брановите создадени од најновиот руски вооружен систем – напиша Медведев на својот канал Телеграм, коментирајќи ги овие санкции.

Тој додаде дека „величествената вера на Британците дегенерира во нивната исклучителност“.

– Поентата не е ниту во конкретниот „случај“, туку во нивното свето верување дека ова е страшна казна и дека руските функционери хистерично ќе се борат поради тоа. Сепак, очигледно е дека судирот на застарена форма (дегенерираната британска монархија) и исмејувачката содржина (погледнете ги лицата на нивните неодамнешни премиери – Борис Џонсон, Тереза ​​Меј и овој, како што рече, Сунак, (не се сеќавам на неговото име) создава многу бизарни суштества – додаде Медведев.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.