Медведев: Вооружувањето на Украина со Ф-16 може да доведе до нуклеарна војна

Снабдувањето на Украина со борбени авиони Ф-16 претставува ризик од предизвикување нуклеарен конфликт, предупреди поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев.

Земјите-членки на НАТО во моментов обучуваат украински пилоти за управување со Ф-16 пред очекуваниот трансфер на авионите. Киев со месеци ги бара западните борбени авиони.

„Случајно, ненамерно избивање на нуклеарен конфликт не е нешто што треба да се отфрли, затоа сите тие махинации околу Украина се опасни“,  вели Медведев.

Заменик-шефот на Советот за национална безбедност на Русија ги наведе авионите дизајнирани од САД како можен „тригер“, истакнувајќи дека Киев ги сака и покрај тоа што нема копнена инфраструктура за да управува со нив.

Значи, ако еден од тие авиони полета од земја на НАТО во украинска мисија – што би било тоа? Напад на Русија. Нема да опишам што би можело да се случи следно“, рече тој. „Таков развој на настаните можеби нема да биде ни санкциониран од раководството на НАТО и од САД“.

Руските власти претходно предупредија дека испораката на Ф-16 во Украина ќе биде многу проблематична, имајќи предвид дека авионите можат да распоредат нуклеарни гравитациски бомби.

Медведев рече дека судирот на Русија со САД и нивните сојузници не е во фаза што ќе ги принуди луѓето да се кријат во нуклеарно засолниште, но го опиша како полош од кубанската ракетна криза во 1962 година. Часовникот на судниот ден „отчукува“ и „значително се забрза“, додаде тој.

Часовникот на судниот ден – веројатноста за глобална катастрофа што ја одржува Билтенот на атомските научници – моментално е 90 секунди до полноќ, откако минатата година напредна 10 секунди.

Часовникот првпат бил пуштен во употреба во 1947 година, кога бил поставен на 23:53 часот. Нејзиното најоптимистичко време беше во 1990-тите, кога беше 17 минути до полноќ. Неговото сегашно време е најблиску до полноќ или „судниот ден“.