Мемоарите на Сноуден излегуваат на 17 септември

52
Дали Сноуден ќе се пазари за да се врати во САД?

Поранешниот соработник на американската Национална агенција за безбедност (НСА) Едвард Сноуден напиша мемоари кои ќе бидат објавени на 17 септември.

Книгата на човекот кој објави доверливи документи на НСА во исто време ќе биде објавена во повеќе од 20 земји во светот, соопшти издавачката куќа Метрополитен букс.

Сноуден во книгата ја опишува својата улога во собирањето податоци од надзор и „кризата на совеста“ која го наведе да објави доверливи податоци во 2013 година.

Сноуден во моментов живее во егзил во Москва.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.