22 C
Skopje
сабота, јули 11, 2020

Меркел: Финансирањето на СЗО мора да биде одржливо

124

Таа ги подржа напорите на СЗО во борба против пандемијата.

Во денешното видео обраќање на редовното годишно заседавање на Светската здравствена организација, Меркел изјавила дека „нејзината земја сама не може да го реши овој проблем“.

Таа ги подржала напорите на СЗО во борба против пандемијата, но и додала дека земјите во светот треба да роботат на подобрување на процедурите во СЗО и да осигураат дена нејзниото финансирање ќе биде одржливо.

Меркел дирекно не ја спомена одлуката на американскиот претседател Доналд Трам за прекинување на финансирањето на СЗО.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.