Меркел: Не е доцна украинската криза да се реши со политички средства

Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека не е предоцна за решавање на кризата во Украина со политички средства, и покрај разликите и мислењата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Западот по прашањето за Крим кој сега се наоѓа под контрола на Русија, изјави нејзиниот портпарол Штефан Зајберт.

Таа на Путин и на американскиот претседател Барак Обама им предложи испраќање на „мисија за утврдување на факти“ во Крим, украински полуостров во Црното Море кој руските сили го заземаа без борба.

„Се уште не е доцна, кризата да се реши со мирни политички средства,“ изјави нејзиниот портпарол Штефан Зајберт, апелирајќи на Москва да престане да применува „логика на движење на силите.“

„Јасно е дека претседателот Путин има потполно различно гледање на ситуацијата и случувањата на Крим од германската влада и нашите западни партнери,“ додаде тој.

Германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмајер денеска истакна дека активностите на руската војска на украинско тло е „неприфатливо“ како и дека меѓународната дипломатија мора да има водечка улога во разрешување на кризата.

„Кризната дипломатија не претставува слабост, туку ќе постане поважна отколку некогаш во спречување на пад во амбисот и воена ескалација,“ изјави Штајнмајер пред закажаниот вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.