Меркел: Русија го анектираше Крим

Германската канцеларка, Ангела Меркел, акцијата на Русија за Крим ја означи како „анектирање“.

Таа наводно на своите партиски колеги од Христијанско демократската партија, на чие чело е наоѓа, им рекла дека Русија ефикасно го „украла“ полуостровот Крим и дека тоа може да се нарече „анексија“.

Канцеларката истакнала дека Русија „не смее да се извлече“ од овие потези на Крим, како и тоа дека Германија ќе продолжи да и’ помага на Украина, да одржува дијалог со Кремљ, вклучувајќи евентуални санкции против Москва.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.