Меркел тврди дека мировниот договор со Украина бил трик

Примирјето од 2014 година, посредувано од Берлин и Париз во Минск, беше обид да се даде време на Киев да ја зајакне својата војска и беше успешен во тој поглед, тврди поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во интервју објавено во средата.

Во опширното интервју за нејзините 16 години на власт, Меркел изјави за магазинот Цајт дека нејзината политика кон Русија и Украина била исправна, дури и ако не била успешна.

„Мислев дека е погрешно иницирањето пристапување во НАТО за Украина и Грузија за кое се разговараше во 2008 година“, рече Меркел.

„Земјите ниту ги имаа потребните предуслови за тоа, ниту беа целосно разгледани последиците од таквата одлука, како во однос на дејствијата на Русија против Грузија и Украина, така и во однос на НАТО и неговите правила за помош.

Таа го опиша договорот од Минск од септември 2014 година како „обид да и се даде време на Украина“.
Франција и Германија посредуваа за прекин на огнот по неуспехот на обидот на Украина да ги потчини републиките Доњецк и Луганск со сила.

„Украина го искористи овој пат за да стане посилна, како што можете да видите денес“, продолжи Меркел.

„Украина од 2014/15 не е Украина на денешницата. Како што видовте во битката за Дебалцево на почетокот на 2015 година, Путин лесно можеше да ги прегази во тоа време. И јас многу се сомневам дека земјите од НАТО можеа да направат толку многу тогаш колку што прават сега за да ѝ помогнат на Украина“.

Поразот во Дебалцево резултираше со потпишување на вториот протокол од Минск во февруари 2015 година. Меркел рече дека „на сите ни е јасно дека конфликтот е замрзнат, дека проблемот не е решен, но тоа и даде на Украина драгоцено време“.

Во меѓувреме, таа ја бранеше одлуката за изградба на гасоводот Северен тек 2 за руски гас, бидејќи одбивањето да го стори тоа  „опасно би ја влошило климата“ со Москва со оглед на ситуацијата во Украина. Само така се случи Германија да не може да добие гас на друго место, додаде таа.

Запрашана за каква било самокритика, Меркел изјави за Цајт дека „Студената војна никогаш навистина не заврши бидејќи Русија во основа не беше во мир“ и дека НАТО „требаше побрзо да реагира на агресивноста на Русија“ во 2014 година.

Пјотр Порошенко, кој стана претседател на Украина по пучот во Киев во 2014 година, поддржан од САД, пред домашната публика во август 2015 година изјави дека Минск е измама да се купи време за воено засилување. Тоа го призна и на Западот во јули 2022 година, во интервју за германските медиуми.

Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, наведувајќи го неуспехот на Киев да ги имплементира договорите од Минск, дизајнирани да им дадат специјален статус на регионите Доњецк и Луганск во рамките на украинската држава. Кремљ ги призна републиките од Донбас како независни држави, кои оттогаш гласаа за приклучување кон Русија заедно со повеќето региони Керсон и Запорожје, и побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на ниту еден западен воен блок. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана.