Месечен хороскоп за април 2023-та

ОВЕН
Дајте им важност на вашите активности во април, но не претерувајте со работата. Посветувањето на нови проекти воопшто не значи дека треба да заборавите на себеси и на семејството. Многумина од вас во потрагата по повеќе задачи може да завршат исцрпени, што во никој случај не е добро за вашата психа и здравјето. Добро размислете за вашите работи и не брзајте во ништо, особено во периодот од 12-ти до 30-ти април. Избрзувањето пред настаните може да ви донесе само негативности. Во врска со претстојните заеднички потфати, добро е однапред да ги разјасните вашите услови и односи со партнерите и членовите на тимот за да се лишите од последователните проблеми. Бидете тактични и не коментирајте ничии постапки, освен ако тоа не е дел од вашите работни обврски. Не преземајте туѓи товари и обврски, бидејќи сигурно е дека тие ќе останат на ваша сметка. Понекогаш емоциите ве спречуваат да ги согледате себичните намери на другите и се врзувате за непотребни ветувања кои последователно ви го отежнуваат животот. За ова, бидете пореални и не претерувајте се во вашите постапки, фокусирајќи се на вашите планови и цели. Новите познанства, состаноци, места, култури и луѓе ќе придонесат за разнообразно пријатно чувство. Слободните и оние кои бараат нови предизвици имаат шанса да ја запознаат вистинската личност, што ќе ги направи среќни. Корисно е, сепак, добро да размислите со кого се дружите и особено со кого сте во конфликт, особено по 12-ти април, за да не стекнете доживотни непријатели. Не правете го вашиот партнер љубоморен, не верувајте никому и не бидете дрски, особено кога потпишувате договори и документи. Деновите од 22-ри до 24-ти април се ризични денови, кога е добро да бидете повнимателни и да не преземате важни чекори во која и да е насока.

БИК
Ќе напредувате во вашите работи и развој доколку сте во можност да ги искористите вашите дарби и возможности. Имате идеи за чие спроведување е потребно време да ги обмислите и да го обезбедите нивното финансирање. Подредете ги приоритетите и бидете потрпеливи, истражувајќи ги детално работите кои ве интересираат, но и слабостите на вашите противници, доколку сакате елегантно и без агресивност да се справите со нив. Не брзајте во ништо, особено во периодот од 12-ти до 30-ти април. Полесно ќе стекнете доверба и поддршка доколку можете да ја проектирате вашата доверба на начинот кој не ви недостасува во критичните моменти. Тогаш вие сте во вашиот елемент и вашата улога на лидери е несомнена. Всушност, тоа зависи од вашата вистинска проценка на сопствените можности и објективни факти. Ако сте во хармонија со себеси, сѐ ќе биде во ред, и обратно. Имате ли сомнежи, дали сте тврдоглави таму каде што вистината е очигледна а не е во ваша полза, ги омаловажувате ли своите грешки и гледате во туѓите – сето тоа нема да ви ги донесе очекуваните резултати и вашата доверба постепено ќе се намалува. Патувањата ќе ви бидат успешни и со поволни можности за потпишување нови договори и затворање зделки, доколку се завршат до 12-ти април. Го обрнувам вниманието на можноста за зголемена агресија и вашето чувство на непогрешливост, што нема да создаде ништо добро, освен оттуѓување, губење на пријателства и врски. На многу начини, подобро е да чекате отколку да зборувате, дури и ако сте во право. Добрите моменти ќе бидат присутни и во вашиот живот, бидејќи имате луѓе кои ве сакаат и веруваат во вас. Не пропуштајте да ја изразите својата почит и љубов кон нив, овој реципроцитет ви гарантира успех во животот. Критичните денови во април се од 24-ти до 27-ми, кога не треба да преземате нови и ризични потфати.

БЛИЗНАЦИ
Во април бидете потрпеливи и потактични во односите за да си гарантирате повеќе душевен мир, потполно да живеете и да се развивате. Како интелигентни, упатени и способни луѓе, ќе го насочите својот интерес кон себеси од многу правци. Со својата работа ќе создадете услови за професионален просперитет што ќе влијае и на вашата финансиска состојба. Вашето мислење ќе се слуша и во политиката, од вас ќе зависат условите и законодавните норми, ќе ви бараат совети и други проекти, што ќе влијае на вашата самодоверба. Но, има и друга страна на паричката. Тешкотиите ќе создадат услови за прекумерна работа, ментална и физичка напнатост, што дури може да ве депримира. Препорачливо е да имате подобра контрола над емоциите и да не дозволите споредните фактори да станат движечка сила за вас. Не дозволувајте вниманието во ниеден случај да не ви биде одвлечено, грешките долгорочно може скапо да ве чинат, особено ако се направени по 12-ти април. Грижете се за вашето семејство и за најблиските. Сѐ повеќе и повеќе луѓе ќе имаат потреба од вашата поддршка, затоа не го потиснувајте вашето сочувство и доброто срце, бидете дарежливи и простувајте. На деловен план можни се падови, што може да го зголеми вашето чувство на вознемиреност и незадоволство. Бидете внимателни со партнерите и не потпишувајте важни документи по 12-ти април, исто така одложувајќи ги новите потфати за одредено време. Грижете се подобро за она што е ваше, можни се загуби. Во овој поглед, внимателно проценете кому ги откривате вашите планови и лични намери, што воопшто не значи дека сте сомнителни и параноични. Но, со странци секогаш имајте една работа на ум. Во вашиот личен живот, запознавањето ќе игра важна улога во текот на месецот. Со некои од оние со кои делите исти интереси, размислувања, ставови и уживате да бидете заедно, тие ќе се продлабочат, со други, пак, ќе дојдете до поделби, но во секој случај не го минувајте добриот тон. На 1-ви и во периодот од 27-ми до 29-ти април бидете особено внимателни, ранливо е вашето здравје, како и чувствителноста, патувањата и потфатите воопшто.

РАК
Ако подобро ја контролирате емотивноста и пристапот во комуникацијата, во април лесно ќе ги решите проблемите. Ако успеете да се контролирате, ќе ги најдете вистинските решенија, а со нив и активностите. Не трошете енергија на минати настани, фокусирајте се на моментот и вложете ја вашата енергија во остварувањето на вашите цели. Креативните активности ќе ви донесат добро расположение, од каде ќе доаѓаат вашите успеси. Ќе се чувствувате охрабрени од некого и ќе работите со ентузијазам за да го откриете вашиот потенцијал. Во текот на месецот ќе бидете повеќе врзани за вашите професионални обврски, што ќе ви ги зголеми можностите и изгледите за развој. Што се однесува до финансиските работи, добро е да не ја изгубите контролата над парите и да бидете повнимателни, бидејќи можни се искушенија од измама до губење на средства. Покрај разумот, следете ја вашата интуиција, која е силна и може непогрешливо да укаже на нечии слабости без да ги занемари вашите. Најавите и добрите случувања ќе ве поттикнат да ги обновите вашите активности во областа на образованието, науката, медиумите, уметноста. Ве очекуваат состаноци и нови познанства кои ќе ви го диверзифицираат животот. Во исто време, можни се конфликти, било на професионална, деловна или лична основа. Не се трошете и бидете поорганизирани за да не го изгубите постигнатото. Генерално, во април е важно да ја стабилизирате вашата ситуација, на работа и онаму каде што е важно вашето присуство. Откажете ги новите потфати и следете го напредокот на сегашните, сега тие се релевантни за вашиот бизнис, кариера и живот воопшто. Антиципирањето ќе ви помогне да ги одредите вашите приоритети и да изготвите конкретен план за акција. Критични се деновите од 2-ри до 4-ти април и од 29-ти до 30-ти април, зголемете ја будноста, внимавајте подобро на вашето здравје и не ризикувајте во нови потфати.

ЛАВ
Април ви носи успех и напредок во бизнисот, сѐ додека емоционално имате контрола и не ја пропуштате шансата. Ќе добиете повеќе можности за професионална реализација и надополнување на вашите финансии. Активно следете ги своите цели без да се потпирате на старите ловорики и да се воздржувате од сопствената важност. Не препуштајте се на искушенијата и не скршнувајте од вашиот пат, бидејќи нема да недостигаат провокации кои ќе ве туркаат во една или друга насока. Во текот на месецот можеби ќе се посветите на повеќе обврски, сигурно е дека силите ќе ви бидат доволни и задоволно ќе го завршите започнатото. Но, ако предвидувате големи промени во вашиот живот, тогаш треба потемелно да размислите и да се подготвите за нив. Во односите со другите, како и досега, ќе уживате во вниманието и заслужената почит. Вашата великодушност ќе биде наградена, но не ги пречекорувајте границите за да избегнете финансиски загуби. Не попуштајте на туѓото влијание, дури и ако тоа е со добра намера кон вас. Последново е особено важно во вашето семејство. Искористете го вашиот авторитет и ставите мораториум на нешта кои се важни за сите вас, ако попуштите ќе изгубите. Поради забранети задоволства, може да се најдете во слепа ситуација од која тешко ќе се извлечете. Месецот е погоден за отворање сопствен бизнис, доколку го имате предвид горенаведеното. Бидете реални и ќе уживате во добри приходи. Од 12-ти до 14-ти април не ризикувајте и чувајте го срцето да не се напрега. Во текот на овие денови, избегнувајте преголем напор на мозокот и најдобро заштедете ја физичката сила. Ќе одржувате добри односи со постојаниот партнер доколку ги почитувате неговите потреби и не го нарушувате неговиот личен простор, како и на кои и да е друг во вашата околина.

ДЕВИЦА
Април е интересен со можностите што ги носи за вас. Ви претстојат добри моменти, како резултат на напорите вложени во професионалната сфера, во бизнисот и на личен план. Ќе работите повеќе, но и ќе заработувате. Добивките ќе ве мотивираат да се проширите и, без да жалите за вашиот труд, да се посветите на нови и нови одговорности и обврски. Сепак, вашите моќи не се неисцрпни, размислете и одржувајте полежерен однос кон себе. Патувањата често ќе ве среќаваат со нови луѓе од кои ќе стекнете информации и искуство. Практично ќе ја искористите секоја ситуација, извлекувајќи го најдоброто од себеси. Од различни причини гневот и фрустрацијата ќе бидат присутни и во вашиот секојдневен живот, иако не често. Во такви моменти бидете искрени со себеси и не го исполувајте на другите, за да не ја расипете вашата врска уште долго време. Разговарајте отворено за проблемите и бидете објективни, сѐ друго ќе ве оптоварува и може да завршите меѓу губитниците. Изберете ја вашата околина внимателно. Има луѓе околу вас на кои не треба да им верувате, па дури и да комуницирате. Размислете и исчистете го непотребното за да не му наштетите на вашето здравје. Април е погоден за потпишување договори, воспоставување партнерство и унапредување. За некои од вас, тоа е поврзано со промена на работното место или друга промена што нема да ви биде изненадување. Во сите ваши постапки ќе се истакнете со индивидуализмот и снаодливоста, сметајќи на себеси, пред сѐ. Во име на вашите цели, вие сте способни да надминете планина од тешкотии и тоа постојано го докажувате. Секој има што да научи од вас. Од 14-ти до 17-ми април внимавајте на вашето здравје и не ризикувајте ништо. Во семејството ќе избегнете проблем кој расте, најмногу поврзан со помладите членови или со родителите, само доколку не го игнорирате.

ВАГА
Деновите по 18-ти април ветуваат успех во вашите нови потфати, но дотогаш не преземајте ништо поврзано со преговори, финансии и зделки. Дотогаш, вашите постапки ќе бидат пропорционално зависни од вашите емоции и разумно однесување. Секое екстремно и неоправдано фрлање носи ризици од неуспеси, губење на авторитетот и парите. Ако барате нечија поддршка, бидете разумни и разговарајте само до точка. Комплексната енергија ќе ви постави многу предизвици, а доколку не ги контролирате емоциите, скромни и добронамерни, многу брзо ќе доживеете неволји и разочарувања. Ако се чувствувате емоционално и психички оптоварени, побарајте осаменост, но без да се затворате во себе. Вашите сопствени искуства и духовни потраги ќе ве поттикнат да размислувате почесто, обидувајќи се преку размислување да дојдете до суштината на вашите проблеми, да ги анализирате причините што довеле до нив и да најдете начини да се справите со нив. Нема да ви биде лесно, но ако сте упорни и подготвени да не ги повторувате старите грешки, ќе работите и ќе добиете резултати. Поради погрешно разбрана великодушност, не преземајте туѓа вина, оптоварувајќи се со дополнителни обврски, бидејќи ќе си наштетите. Не се ни обидувајте да промените никого, вашите напори ќе останат без резултат, затоа не ги потопувајте вашите добри намери и следете ги сопствените цели. Ако добиете понуда за работа, темелно истражете ги условите и кредибилитетот на лицето или компанијата кои стојат зад неа. Во секој случај, до 18-ти април не се препорачува да започнете ништо ново за да избегнете неуспеси и разочарувања. Накратко, обидете се да не се наметнувате по секоја цена и внимателно размислете за своите зборови и постапки, избегнувајќи сериозна посветеност во каква било форма до 18-ти април. Во деновите од 26-ти до 29-ти април бидете особено внимателни, наметнете повеќе смиреност и умереност во размислувањата и постапките.

ШКОРПИЈА
Во април ќе се чувствувате инспирирани, полни со желба за нови познанства и совети, а во исто време огорчени на луѓето на коишто им верувавте и ве изневериле. Со вашето зрачење ќе ги привлекувате и силните и слабите, ќе имате енергија, но и често ќе ве мачат депресивно расположение и сомнежи кои ќе подигнат бариери пред вас. Нема да недостигаат тешкотии, како во рутинските активности, така и во новите што ќе ги преземете. Но, за разлика од многумина, ова нема да ве оддалечи од целите што ги следите, ниту од великодушноста со која се грижите за вашите најблиски. Во исто време, вашата желба да бидете главен може да ве стави во судир со оние кои исклучуваат такво мешање во нивните животи, вклучувајќи го и вашиот партнер. Искористете ги вашето знаење и искуството, потиснете ги емоциите и не уривајте мостови, туку останете остроумни за оние кои ќе го бараат вашето пријателство и под превезот на ласкање ќе ги кријат своите себични намери. Ако наидете на доцнење во вашите планови, не губете трпение. Судбината се грижи да ве заштити од непредвидени околности и неуспеси. Доколку не избрзате во постапките, лесно ќе се справите со работите и брзо ќе се прилагодите на новото опкружување. Не покажувајте прекумерна љубомора кон вашиот интимен партнер, за дополнително да не ја комплицирате вашата врска. Во ваша моќ е да ги сочувате и да го зачувате мирот во домот. Погрижете се подобро за вашето здравје, особено во периодот од 9-ти до 11-ти април.

СТРЕЛЕЦ
Април ќе биде успешен за амбициозните претставници на овој знак. Ќе имате многу добри можности да ги покажете своите вештини, да ги запознаете вистинските луѓе и да иницирате идни партнерства и сојузи кои ќе ви донесат придобивки во иднина. Се препорачува да се земе предвид фактот дека до 18-ти април не треба да започнувате нови потфати, да потпишувате договори и да склучувате финансиски зделки. Покрја тоа, ќе се спасите од неволји и нови непријатели ако живеете понизно и со ништо не ја предизвикувате судбината. По наведениот период, како резултат на вашата трудољубивост во деловниот, професионалниот и личниот план, вашите активности ќе добијат забрзан развој. Имате магнетен шарм кој привлекува многу луѓе кон вас и тоа ја засилува вашата желба да бидете корисни, но немојте да се залажувате околу вашата ексклузивност. Вашата желба да бидете во првите редови на сè може да ве одведе на погрешен пат и наместо задоволство да акумулирате негативност. Вашата импулсивност, исто така, ќе игра неповолна улога во вашите комуникации. Можно е поради неа да ја преминете фината линија на агресија и потоа да дозволите работите да излезат од контрола. Влошените односи до 18-ти април ќе имаат судбоносен карактер и тешко ќе ги повратите на претходното ниво, колку и да се трудите, затоа бидете одговорни за своите замисли и постапки. Во животот ќе се појават нови партнери и личности со кои ви се даваат заеднички задачи, планови и бизниси, а на вас е да не ги трошите вашите можности. Бидете трпеливи, правете компромиси и не трчајте пред настаните, сигурно има повеќе да научите и за работата и за животот. Генерално, месецот ќе ви понуди убави моменти за споделување со вашите најблиски. Здравјето нема да ви прави проблеми, но од 3-ти до 6-ти и на 30-ти април бидете повнимателни и не ризикувајте, бидејќи тогаш сте ранливи.

ЈАРЕЦ
Април е прекрасен за вашите професионални, деловни и професионални потфати. Успешно ќе ги проширите познанствата и ќе се опкружувате со доверливи партнери, од кои ќе стекнете знаење и искуство, кое практично ќе го збогатите, па дури и ќе го подобрите. Знаете како да ги искористите создадените добри услови за напредување и тоа ќе го направите сега за максимално да ја исполните вашата програма. Деловни состаноци и разговори, комерцијални и финансиски зделки, патувања и нови обврски се само дел од вашата зафатеност во април, но тоа е доволно за да ве направи среќни. Добро е да бидете внимателни и да не доживеете вртоглавица од среќата, а такво нешто сигурно ве чека. Не ги губете вашите стари пријатели само затоа што не го исполнуваат вашиот зголемен животен стандард и нека не ве водат туѓи интереси. На сите припадници на знакот, месецот ќе им понуди романтични искуства и добро расположение. Ќе се чувствувате вљубени, опкружени со внимание и нежни чувства. Но, вашата пресметливост сега ќе дојде до израз, одговарајќи си на прашањето колку тоа ви одговара или ви пречи. Ослободете се од грижите и уживајте во животот, бидејќи тој не секогаш ви дава такво изобилство. Во текот на месецот останете одговорни кон себе, контролирајте ги емоциите и не се преоптоварувајте, горенаведеното всушност бара голем ресурс на енергија за да не му наштети на вашето здравје. Во периодот од 23-ти до 25-ти април сте поранливи и склони кон проблеми со коските и кожата. Не преземајте никакви ризични потфати и следете порелаксирано темпо за да избегнете да влезете во неволја. Во вашите лични односи и врски, не мешајте ја сексуалната привлечност со љубовта.

ВОДОЛИЈА
До 18-ти април погрижете се да ги завршите проектите што ги започнавте на почетокот на годината навлегувајќи подлабоко во деталите. Тоа ќе ве заштити од пропусти, коишто, за жал, може да доведат до нови проблеми и стагнација во работата. Избегнувајте ризични потфати и не започнувајте нови проекти, партнерства, зделки, патувања и врски, во сите области од животот внимавајте да се сочувате од неуспеси и разочарувања. Анализирајте ги фактите и проценете ги вашите шанси, неподлегнувајќи на искушенијата за брзи преобразби, бидејќи сите тие носат непредвидливи загуби. Во добро или лошо, возбудата ќе ја придружува секоја ваша постапка, но ќе имате и среќни моменти поради кои вреди да се биде активен и да не се препушта на случајноста. Вашата желба да бидете меѓу најдобрите ќе биде забележана, на многу начини поради трудољубивоста и оригиналноста на многу од работите што ги правите. Љубовта ќе има свое место во вашиот живот, а ако се чувствувате осамено, работите многу брзо ќе се променат. Со романтичен став ќе пристапите на сè што ви дава приоритет во животот, правејќи го поконцизно, лесно и пријатно. Во вашата врска, бидете потрпеливи и обидете се да ги погледнете проблемите од поинаков агол, тоа ќе ви помогне да го промените вашето размислување и постапки за општо добро. Избегнувајте конфликти, живејте понизно и не барајте да бидете исправувач на сѐ, бидејќи таа привилегија е резервирана за друг. Избегнувајте прекумерен напор, но внимавајте и на неподвижноста. Критични се деновите од 8-ми до 10-ти април за вас, удвојте го вниманието.

РИБИ
Истражувачки и вредни, во текот на април ќе ги развивате вашите интереси во многу правци, но главната работа е да останете задоволни со себе. Си поставувате цели за кои е потребен огромен ресурс на енергија, а доколку не сте ги процениле вашите силни страни, тоа може да доведе до штети во вашата психа и здравје. Најпрво направете објективна анализа на дадените позиции и преоценете ги вашите шанси. Слушајте го своето срце, тоа е вашиот сигурен водич кога треба да донесете важна одлука или кога сте пред избор. Пожелно е да се упатите во насока каде што имате потенцијал да ги развиете своите способности со организирање на новите потфати до 12-ти април. Секоја направена грешка може да биде скапа. Несомнено е дека во сферите во кои избирате да се реализирате, ќе им дадете поголема слобода на вашите креативни чувства и таленти, но и во сите други, со оглед на вашите многубројни квалитети и вештини. Ќе ви биде полесно ако ги контролирате емоциите и работите на односите со луѓето околу вас, како и со оние од кои донекаде зависите. Нема да ви недостасуваат деловни понуди, од кои некои ќе ве искушуваат до степен да ја напуштите старата работа и да се впуштите во нови предизвици. Можеби ќе успеете, но зарем не е подобро спокојно да размислите за нив и потоа да одлучите каде да одите. Така барем ќе бидете сигурни дека не сте избрзале, за што подоцна може да се прекорувате. И што е најважно, ако одлучите да започнете нова работа, направете го тоа до 12-ти април, по тој датум ќе биде тешко и нема да се чини мудро. Очите на многу луѓе ќе бидат вперени кон вас, особено на почетокот на периодот. Ќе се чувствувате поласкани и горди, но не ја намалувајте вашата будност. Нема сите да бидат водени од добри намери, а доколку тоа не го сфатите навреме, можно е да се акумулира негативност. Периодот од 20-ти до 22-ри април се ризични денови, бидете внимателни во сѐ што ќе преземете.