Меси би можел да игра на Светското првенство во 2026 година

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси одговори на прашање за неговото учество на Светското првенство во 2026 година.

– Светско првенство 2026? Со оглед на возраста на која ќе бидам, изгледа тешко – но ќе видиме, го цитира Меси новинарот Фабрицио Романо.

Меси го имаше своето деби за репрезентацијата на Аргентина во август 2005 година на мечот против Унгарија. Вкупно, 36-годишниот напаѓач одигра 178 натпревари за националниот тим, постигна 106 гола и даде 56 асистенции.

Пред четири дена Меси беше прогласен за најдобар фудбалер на светот за минатата сезона и по осми пат ја освои Златната топка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.