Меси најдобар фудбалер од Јужна Америка во измината деценија

Меѓународната федерација за историја и статистика на фудбалот (IFFHS) го прогласи Лионел Меси за играч на деценијата од Јужна Америка.

Во рангирањето беа вклучени најдобрите фудбалери од земјите КОНМЕБОЛ за периодот  2011 – 2020 година.

Напаѓач на Барселона и аргентинската репрезентација Лионел Меси освои најмногу гласови.

Второто место го зазеде напаѓачот на Пари Сен-Жермен и бразилската репрезентација Нејмар.

Трет е поранешниот дефанзивецот на Барселона и бразилската репрезентација Дани Алвеш, кој сега игра за Сао Паоло.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.