Меси се сели во Интер Мајами, пресудила желбата на сопругата!?

Лионел Меси својата кариера ќе ја продолжи во САД во редовите на Интер Мајами, клуб кој го преферирала неговата сопруга Антонела.

Ова е конечната одлука на Меси која се очекува да биде обелоденета во следните часови. Меси ја одбил, наводно, нереалната понуда од Саудиска Арабја каде му се нудеше милијарда евра за договор и ќе ја продолжи кариерата во САД.

Еден од сопствениците на Интер Мајами е Дејвид Бекам. Лео во овој клуб исто така ќе добие неверојатни цифри со основна плата од 50 милиони долари, но има и бројни бонуси кои ќе го направат еден од најплатените во светот. Според договорот, се очекува да добие и процентуална заработка од главните спонзори на МЛС лигата, Адидас и Епл.

Шпанските медиуми, тврдат, дека Меси оваа одлука ќе ја соопшти во следните часови. Саудиска Арабија испадна од игра, а Барселона се уште има некои мали шанси за да се промени одлуката, но тешко веројатно.