Металург обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на Европа

120

Ракометниот клуб Металург обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на Европа иако вечерва во вториот меѓусебен дуел загуби од швајцарски Криенс со 22-21 (12-11) во натпревар кој беше неизвесен од почетокот до крајот.

Металурзите се пласираа во групната фаза на второто по квалитет ракометно натпреварување во Европа благодарение на победата од два гола на првиот меч во Скопје.

Македонија во ова натпреварување ќе има два претставници, откако друштво на тимот од Автокоманда ќе му прави Еурофарм Пелистер.

Двата тима ќе ги дознаат противниците во групнаата фаза на први октомври.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.