Мицевски: СДС да ги увиди своите грешки и да почне соодветно да го спроведува Законот, а не да прави класичен политички прогон

400

Повеќе од две недели се собираме овде на мирен и достоинствен начин да ја изразиме поддршката за неправилно обвинетите и приведени граѓани на Македонија. Веќе 2 недели ВМРО-ДПМНЕ на различен начин го искажува својот револт, гнев и бунт против овој политичкиреваншизам што се случува, истакна Никола Мицевски од протестот пред Министерството за правда, кој се оддржува против приведувањата пратеници и други лица за учество во настаните во Собранието од 27 април годинава.

-Ќе продолжиме секој ден да доаѓаме и да укажуваме на грешките кои ги прави оваа власт, ќе алармираме за сите направди и прекршување на човекови права. Се надеваме дека СДС ќе ги увиди своите грешки и ќе почнат соодветно да го спроведуваат Законот, а не да го прават тоа што го првата во моментов, а тоа е клсичен политички прогон, демонстрирање на сила и силување на институциите во нашата држава, рече Мицевски пред насобраните граѓани и додаде:

„Денес од овде бараме безусловно запирање на сите овие процеси на политички прогон, бараме итно и безусловно стопирање на малтретирањата, на теророт и иживувањето кое што го прави СДС. Бараме итно пуштање на слобода на сите лица кои се опфатени со овој класичен политички прогон. Продолжуваме секојдневно, до завршување на оваа политичка хајка“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.