Мицкоски: Буџетот е предимензиониран е не соодветствува на реалната економска состојба

Буџетот е предимензиониран е не соодветствува на реалната економска состојба во државава, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откако Владата вчера го усвои Предлог-буџетот за 2023 година.

Според опозицискиот лидер, предимензионирани се расходите и веќе во првата година, како што рече, Владата го крши правилото на буџетскиот дефицит, кој претходно го усвои Парламентот со Законот за буџет, односно тој е поголем од 3 проценти како што е таму дефинирано.

-Со тоа уште еднаш го покажуваат својот лажлив карактер. Користат исти два збора – „златно правило“ како минатата година. Бесими за буџетот за 2022 „златното правило“ го поврзуваше со капиталните инвестиции и најави нивно рекордно ниво, 38 милијарди денари, кои со ребалансот ги намали на 32 милијарди денари, а моменталната состојба на капиталните инвестиции е 14 милијарди денари… Истото сега го најавуваат за догодина, со истите зборови, само сега тоа го прави Ковачевски и вели „златното правило при капиталните расходи“, и најавува не 32 или 38 туку 49 милијарди денари. Тоа е повторно уште една лага и истата манипулација како минатата година. Треба на граѓаните јасно и гласно да им каже дека буџетот е наменет исклучиво за крадење, бидејќи таа е последната година од нивната власт, рече Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања при посетата на Прилеп.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.