Мицкоски до Заев: Боки, со кој се сликавте, кажа дека сите пари завршиле кај Заеви

20

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дуелот на ТВ 24, одговори на обвинувањата на Заев за нелегалното финансирање на кампањата на ВМРО-ДПМНЕ, посочувајќи дека Државниот завод за ревизија извршил ревизија и донел ревизорски извештај во кој стои дека нем никакво кршење на законите.

Излезе Државниот завод за ревизија и донесе ревидиран ревизорски извештај во кој што јасно стои кој и како го крши законот. Никаде напротив вика дека е уредно финансирањето, погледајте имате луѓе таму ќе ви го дадат, рече Мицкоски.

Мицкоски го потсети Заев дека кога веќе зборува за кршење на законите да се присети и на првоосомничениот во случајот рекет Бојан Јованоски со кој што Заев се сликал, се дружел, а за кој Боки во судница изјавил дека паритет од рекетираните бизнисмени завршиле токму кај Заев.

-Кога сме кај кршење на законот, излезе еден господин кој што сред суд рече сите рекетирани пари во оваа држава завршуваат и барајте ги кај… Еве нема да го споменувам семејството, му рече Мицкоски на Заев.

Мицкоски уште еднаш му предочи на Заев. Господине Заев излезе еден господин со кој што се гордеев те, се сликав те, се гушкав те и една госпоѓа и рече на последното соочување со судијата, кога судијката излезе и ги прочита казните и за едниот и за другиот, значи двајцата со кои вие гордо се сликав те, со кој што водевте кампања, луѓе кои што ви беа главна перјаница

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.