Мицкоски инсистира на средба „лице в лице“ со Ковачевски

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, инсистира на средба „лице в лице“ со премиерот и лидер на владејачката СДСМ, Димитар Ковачевски, без да вклучување на другите челници од владината коалиција или партиски тимови.

Лидерот на опозицијата инсистира на средбата да се разговара за чекорите што треба да се преземат по неуспехот на уставните измени. Мицкоски во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат изрази убедување дека мнозинството ги нема бројките за уставни измени и затоа мора да се разговара што понатаму.

Во однос на барањата на албанските партии, со исклучок на ДУИ, од СДСМ оценуваат дека сега не е време да се зборува за бришење на одредбата за 20 отсто од јазикот кој го зборува една заедница од Уставот, а од ВМРО-ДПМНЕ не учествуваат во процесот. Пред неколку дена првиот човек на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, изјави дека ќе се направи се за да се укине оваа дефиниција за албанскиот јазик, а Движењето Беса, Алтернатива и пратениците од фракцијата на ДУИ изјавија дека не ги поддржуваат уставните измени, доколку не се вклучи отстранувањето на 20% што се однесува на албанскиот како официјален јазик.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.