Полицискиот час создаде метеж и ќе влијае на ширење на заразата

85

Се носат мерки коишто се непромислени и само колку да се каже дека нешто се прави за да се спречи ширењето на заразата истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата Клил Плус на телевизија 21.

Според членикот на опзоцијата, полицискиот час е воведен без анализа и е чиста формалност која создаде метеж во градовите, а имајќи ги предвид фотографиите на излезите од градовите каде е воведен тридневен карантин истиот ќе го акцелерира ширењето на заразата на Ковид 19. –

„Јас ќе се обидам да зборувам аритметички нема да зборувам филозовски, кога носите мерка таа мерка треба да има некаков резултат и вие очекувате од таа мерка некаков резултат, односно да го првенирате ширењето на вирусот и да заштитите што е можно повеќе луѓе да го заштитите здравјето на граѓаните и да се намали бројот на луѓето кои што ќе ги изгубат животите. И што се случи сега? Се ограничија неколку градови меѓу нив главниот град Скопје, сведоци бевме ние денеска на социјалните медиуми и вие претпоставувам медиумите известувавте каков метеж и каква турканица се случуваше на пазарите пред големите хипер маркет, маалските маркети. Луѓето практично создадоа еден таков метеж бидејќи вие не предведено во краток рок воведувате карантин кој што ќе трае од денес до понеделник“, посочи Мицкоски.

Предупреди притоа дека сега е прашање  дали додека се случуваше овој метеж по пазарите по хипер-маркетите итн,  можеби дополнително не се влошила состојбата со коронавирусот.

„Понатаму, имате една сериозна група граѓани коишто денеска го напуштија главниот град и се упатија кон другите градови ширум државата тоа значи дека ако Скопје е главното жарите, тоа многу лесно може да се разсемени по другите градови. Понатаму вие го имате карантинот во Тетово и Боговиње, во Гостивар немате. Јас само сметам дека повторно се носат непланирани мерки без доволно анализа како тие мерки праткично ќе имплементираат и сметам дека овие мерки кои тие ги донесоа под притисок практично се мерки кои што само треба да се наречат мерки инаку во пракса сметам дека тие дополнително ќе го акцелираат ширењето на пандемијата и ќе допринесат дополнително да имаме проблеми“, рече Мицкоски.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.