Мицкоски пречекан со највисоки државнички почести од Виктор Орбан, премиерот на Унгарија

84

Начинот на кој беше пречекан денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес на средбата со премиерот на Унгарија, Виктор Обран, односно со сите државни почетси, за многумина е изненадувачка.

Сепак, тоа е израз на искреното пријателство на Орбан спрема Македонија, како и кон сестринскатапартија ВМРО-ДПМНЕ.

Да истанеме дека средбата со премиерот Орбан беше на државно ниво и со официјален пречек во неговата официјална резиденција во замокот „Кармелита”, кадешто инаку унгарскиот премиер остварува редовни средби со премиери, претседатели и други високи гости.

На средбата, на која присуствувашеи потпретседателот на партијата Александар Николовски, се разговараше за актуелната политичка и економска состојба во земјава, главните предизвици со кои таа се соочува, за стратешките интереси и перспективи на Република Македонија, како и прашања поврзани за меѓусебна соработка на партиско ниво меѓу партиите на Мицкоски и Орбан во рамките на Европската Народна Партија.

Мицкоски посочил дека за ВМРО-ДПМНЕ исклучиво важни се европските перспективи на Република Македонија кои се загрозени од неодговорната Влада на Заев.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.