Мицкоски со поддршка за Ковачки по најавата за негова дисциплинска: Тој е најдоброто од македонската армија, Шекеринска најлошото од македонската политика

144

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со поддршка за Драган Ковачки по најавата за негова дисциплинска. Вели дека Ковачки е најдоброто од македонската армија, а Шекеринска најлошото од македонската политика.

Радмила Шекеринска го казнила полковник Драган Ковачки затоа што напишал “долга е раката на ВМРО”.

Кој е Ковачки?

-Бранител од 2001 година, дел од специјалната армиска единица “Волци”.

-Официр од првата генерација на македонски офицepи со завpшена Вoeна академија, офицер за специјални операции и за разузнавање во првата мисија под раководство на САД- Слобода за Ирак.

-Командант на Првата механизирана пешадиска бригада.

-Командир на противтерористички тим во 6. одред и други функции.

-Завршил на Кралски колеџ за одбранбени студии во Велика Британија, Командно-штабна академија во Хрватска и Воена Академија во Македонија. Во Велика Британија завршил школа за стратегиско лидерство и контраразузнавање, во САД за стратегиско разузнавање.

А која е Радмила Шекеринска?

-кадар активен уште од времето на транзициската олигархија од деведесетите години.

-учесник во власта уште од времето на ТАТ, транзицијата, криминалната транзиција, вице премиерка во владата на Бучковски, истото и во најкриминалната влада во Европа на Зоран Заев.

– позната по “бонбона бизнисите” и матната продажба на ЕСМ,

– позната по аферата “кирии”, домаќин на обвинителката Катица Јанева осудена за рекет.

Ковачки е дел од најдоброто од македонската армија, Шекеринска е дел од најлошото од македонската политика.

Ковачки, главата горе, овој пат одиме до крај. Или тие, или Македонија.

П.С. И Ковачки ви ја кажал вистината. Долга е раката на ВМРО исто како и вистината! И овој пат одговорност за криминалците ќе има, нема друга алтернатива“, пишува Мицкоски.

ttps://www.facebook.com/MickoskiHristijan/posts/1815894128586038

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.