Мицкоски: Во случајот „Рекет“ не се опфатени главните нарачатели

45

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Радио Слободна Европа зборуваше за случајот „Рекет“ и рече дека не е задоволен од целата постапка за случајот „Рекет“ затоа што главните нарачатели не биле опфатени.

На прашањето зошто ВМРО-ДПМНЕ не ја објави папката со документите што е посочено на партиска прес конференција Мицкоски одговори:

– Мислам дека два такви аудио материјали беа објавени во јавноста кои што во еден добиен материјал кој што беше во рамките на парламентот објавен од страна на еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ каде што практично Зоран Заев вели дека помагал телевизија на еден од сега веќе првостепено осуден, дека помагале во таа телевизија и дека целосно запознаен за тоа што работеле со еден бизнисмен итн.

Имено Мицкоски говореше и за аудио материјалот на Антонијо Милошоски при што посочи дека тоа било дел од она кое не било опфатено во судската постапка и вториот дел кој бил во таа папка бил материјал на еден поранешен пратеник кој што го објави на прес конференција транспарентно, а тоа е како се носат трас-трас судски одлуки, и каде што повторно директно се рефлектира и случајот Рекет.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.