Мицкоски: Заев кога се срами од родот свој може само да замислам што може да очекуваат другите заедници, ВМРО-ДПМНЕ останува македонска партија

781

Заев кога се срами од родот свој може само да замислам што може да очекуваат другите заедници, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во однос на изјавата на превиот човек на социјалдемократите дека СДСМ веќе не е македонска партија. Затоа Мисцкоски порача дека ВМРО-ДПМНЕ останува македонска партија.

Вчера Заев изјави дека СДСМ повеќе не е македонска партија и поради тоа е фаворит на изборите. Коментирајќи ги претстојните предизборни коалицирање во пресрет на предвремените парламентарни избори на 12 април вели дека неговата партија сега е мултиетничката, како и етничкиот состав на државата.

„За прв пат ќе смогнеме сили да направиме предизборна коалиција со албански партии. Ние веќе не сме македонска политичка партија – ние сме мултиетничка партија со доминантно македонско гласачко тело, но таков ни е и етничкиот состав на државата. Сето тоа ни дава за право да бидеме фаворити на овие избори“, изјави Заев во Виница.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.