Балкан

Мицотакис го обвини Ципрас дека е опасен за Грција

Мицотакис го обвини Ципрас дека е опасен за Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговите соучесници ја водат земјата низ многу опасни патишта, што може да се види во случајот Новартис“, изјави претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис, во коментар за скандалите околу случајот Новартис кои доминираат во јавниот живот во земјата на почетокот на неделава, пишува електронското издание на грчкиот весник Potothema..

Мицотакис додаде дека актуелната грќла влада се обидува да го одвлече вниманието на јавноста од тешките мерки за штедење, коишто Ципрас веќе ги прифатил во рамките на четвртиот меморандум.

„Како и отстапките за прашања од национален интерес, особено начинот на кој спорот со Скопје е неприфатлив за повеќето Грци. Тој се обидува да се спаси со тоа што прави нешто што може да го направи добро. Тој ги омаловажува своите политички противници и тоа го прави со поделба меѓу граѓаните. Тоа тој го прави со нечуени интриги кои го поткопуваат владеењето на правото “, рече Мицотакис додавајќи дека во едно демократско општество,” правдате не може да го сврти грбот на грчкиот народ “.

„Барам итно појаснување на случајот на Новартис. Сè треба да излезе на виделина“, додаде Мицотакис заклучи дека премиерот Ципрас докажал дека е опасен не само за грчката економија и националниот интерес, но и за националната демократија и независноста на институциите