Мијалков: Кај Лазаревски биле најдени 100.000 евра, а кај Костовски акции вредни 40.000 евра

186

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска во судницата во Кривичниот суд го испрашува сведокот Звонко Костовски во случајот „Таргет-Тврдина“. Костовски заедно со Ѓорѓи Лазаревски, се вработените во МВР кои ги открија „бомбите“, а Мијалков на крајот го праша за пронајдени пари кај нив двајцата, кои првично беа осомничени во случајот „Пуч“.

– Рековте дека никогаш немало никакви плаќања во својство некој да ви плаќа за да ги собирате овие разговори. Дали знаете дека во истрагата, на сметките на Ѓорѓи Лазаревски и на членови на неговото семејство биле пронајдени преку 100.000 евра, а кај вас имаше акции во вредност од преку 40.000 евра? – праша Мијалков.

Костовски возврати дека ова е лага.

– За Ѓорѓи Лазаревски, не знам. Овие 40.000 евра се шпекулации и го молам судот да провери, да доставите докази зашто ова е лага – рече сведокот.

Ексшефот на тајната полиција во оваа насока прашуваше и дали Костовски имал можност преку програмата за прислушување да прави промени, односно дали можел да ги промени својствата во разговорите за тоа кој е таргетот, а кој е соговорникот. Костовски одговараше дека со тој програм кој го имале не можело да се направи тоа и дека тој не го правел тоа, а дека можеби можело тоа да се направи со некоја друга програма.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.