Милан Радоичиќ го признал делото за вооружениот конфликт во Бањска, затоа судот го ослободил

Милан Радоичиќ, контроверзниот бизнисмен и политичар, беше ослободен со одлука на Вишиот суд во Белград, ден откако беше сослушан и приведен во Белград за вооружениот конфликт на северот на Косово, во кој, според неговото признание, учествувал и презел одговорност за организирање напади врз полициски службеници. Токму поради тоа што Радоичиќ на рочиштето призна дека сторил кривично дело, Вишиот суд го ослободи, пишува Нова.рс.

Како што пишува порталот, Милан Радоичиќ за време на рочиштето ја презел одговорноста во Вишото јавно обвинителство во Белград и признал дека учествувал во настаните што се случиле на 24 септември на северот на Косово, во селото Бањска. но тој негираше дека тоа се криминални дела.

Како што е наведено во записникот од рочиштето, Радоичиќ го признал кривичното дело 348 – недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи, потоа кривично дело 349 – учество во група која врши кривично дело, како и кривично дело. 288 – тешко кривично дело против општата безбедност (потешко дело поврзано со смрт на едно или повеќе лица).

Токму поради тоа што ги признал кривичните дела за кои се товари, Вишиот суд во Белград одлучил да го ослободи, односно дека нема причина да му одреди притвор.

За време на вооружениот конфликт, за кој Радоичиќ призна дека е организатор, загина косовски полицаец, а животот го загубија уште три лица. Сепак, Радоичиќ не се товари за кривично дело тешко убиство, за кое му се заканува многу построга затворска казна од онаа што му се заканува со кривично дело од 10 години до максимална казна доживотен затвор.

Во индиректно обраќање преку адвокатот Горан Петронијевиќ, Радоичиќ, меѓу другото, изјави дека „на 24 септември дошол на северот на Косово со своите сонародници со намера да го охрабри српскиот народ да се спротивстави на режимот на Аљбин Курти и „исполнување на сонот за слободата на српскиот народ“.

„Јас, Милан Радојичиќ, од татко Рајко, роден во Република Србија, поради бројните шпекулации кои се појавија, ја известувам јавноста дека заедно со моите сонародници од северот на Косово и Метохија, на 24 септември дојдов на северот на Косово и Метохија, до село Бањска. Причината за нашето враќање беше да го поттикнеме српскиот народ од тој крај да се спротивстави на теророт на кој е секојдневно изложен. Ги известувам сите дежурни прогонувачи на српскиот народ, од Курти до бројни странски помагачи, дека лично ги направив сите логистички подготовки за одбрана на народот, а овој чин нема никаква врска со мојата претходна политичка инволвираност. Не известив никого за ова, дури ни властите на Република Србија, ниту пак добив помош од нив бидејќи веќе имавме различни позиции по прашањето за теророт на Курти“, напиша Радоичиќ во писмото што го прочита неговиот адвокат, во која ја презеде одговорноста за настаните во село Бањска.