Милеј најави дека Трамп ќе го посети Буенос Аирес

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе го посети Буенос Аирес за да се сретне со новоизбраниот аргентински претседател Хавиер Милеј, соопшти прес-службата на јужноамериканскиот политичар.

Но, не е наведено кога Трамп кога ќе пристигне во Аргентина.

Милеј победи во вториот круг од претседателските избори со околу 56 отсто од гласовите, додека неговиот противкандидат, министерот за економија Серџо Маса доби 44 проценти од гласовите.

Милеј, кој ќе ја презема функцијата на 10 декември, вети екомонска шок-терапија, вклучително и затворање на Централната банка, откажување од пезосот и намалување на расходите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.