Миле Зечевиќ се гледа на местото на Зоран Заев на чело на партијата

125

Поранешниот советник на премиерот Зоран Заев и поранешен директор на некогашната Управа за безбедност и контраразузнавње (УБК), Миле Зечевиќ, вели дека се гледа себеси на лидерската позиција во СДСМ на местото на Заев но не и на местото премиер.

Во дебата на теелвизијата ТВ 24, Зечевиќ рече дека смета оти  поради стабилноста на земјата и мнозинството, Заев треба да остане претседател на Цладата.

„Клучен момент што ќе пресече е да го почувствува импулсот на членството во овој момент. Единствено тоа ми е битно и битно ми е останувањето на Заев во Владата како премиер“, рече Зечевиќ.

Во однос на рокот за поднесување кандидатури, членот на СДСМ смета дека е малку време за промовирање и објаснување на визиите на кандидатите.

„Краток е периодот. Тоа е дамка. Во однос на другите кандидати, јас сум во предност во однос на нив. Сите структури долго ме познаваат. Јас бев булдожерот на СДСМ во сите овие години“, рече Зечевиќ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.