„Минималец“ на Монако против Монпелје

25

Во првиот меч од 25-то коло на француското фудбалско првенство, Монако како домаќин со 1:0 го совлада Монпелје.

Погодокот кој на клубот од Кнежевството му донесе нови три бода го постигна Ислам Слимани во 52 минтуа.

Сега Монако го прескокна Монпелје на табалета, и е петти со 38 бодови еден повеќе од шестиот Монпелје. На врвото е ПСЖ со 61 бод, 12 повеќе од вторпласираниот Олимпик Марсеј.

Во сабота се играат мечевите Амјен – ПСЖ, Ним – Анже, Нант – Мец, Бордо – Дижон и Тулуз – Нива, а во недела на распоред се дуелите Лион – Стразбур, Стад Ремс – Рен, Брест – Сен-Етјен и Лил – Марсеј.

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.