Министерот за култура ја вработил својата сестра во ЕЛЕМ

59

Асаф Адеми, министерот за култура, ја вработил својата сестра во ЕЛЕМ, објави Тетовасот.

Во редакцијата на порталот стигнаа пораки од активисти на Движењето Беса кои сметаат дека министерот Асаф Адеми неодамна ја ангажирал својата сестра во ЕЛЕМ, оставајќи ги членовите на партијата без работа.

Нивните забелешки не завршуваат тука. Општинскиот советник на од редовите на Беса, Телат Фетаи ја вработил неговата жена во општина Гостивар.

Тие, исто така, објавија дека Емерли Асани, член на Централниот совет на движењето Беса, ја вработил неговата жена во Палатата на културата во Гостивар. Членовите на движењето Беса кои го контактираа уредничкиот одбор се разочарани од страна на партиските функционери, како што велат, тие трчаа за партијата додека партиските функционери ги вработуваат членовите на нивните семејства.

Инаку министерот Адеми беше дел и од скандалот во Фондот за иновации, затоа што неговата сопруга добила средства од Фондот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.