Свет

Министерот за надворешни работи на Кина во посета на Северна Кореја

Министерот за надворешни работи на Кина во посета на Северна Кореја

Министерот за надворешни работи на Кина Ванг Ји замина за Пјонгјанг.

За време на дводневната посета министерот ќе се сретне со неговиот севернокорејски колега Ри Јон-хо, за да дискутираат за ситуацијата на Корејскиот полуостров пред средбата на врвот меѓу лидерите на Северна Кореја Ким Џонг-ун и претседателот Доналд Трамп.