Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараа за санкционирање на Израел

Министрите за надворешни работи на ЕУ за прв пат одржаа „значајни“ дискусии за санкционирање на Израел поради неговата неусогласеност со меѓународното хуманитарно право за време на тековна офанзива во Газа, изјави во вторникот министерот за надворешни работи и одбрана на Ирска, Мајкл Мартин.

Израел се соочува со зголемен меѓународен притисок да ја прекине својата повеќемесечна воена операција во Газа. Минатата недела, Меѓународниот суд на правдата (МСП) официјално му нареди на Израел да ја запре офанзивата во палестинскиот град Рафах во јужна Газа и да ги отвори границите на регионот за хуманитарна помош.

Сепак, Израел одби да отстапи и во неделата изврши воздушен напад при што загинаа најмалку 45 палестински цивили и беа повредени речиси 250 во бегалскиот камп во населбата Тел Ал-Султан во Рафах.

Зборувајќи со новинарите по состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ во вторникот, Мартин изјави дека е постигнат „многу јасен консензус“ за фактот дека пресудите на меѓународните хуманитарни правни институции, како што е МСП, мора да бидат потврдени.

„За првпат на состанок на ЕУ, на вистински начин, видов значителна дискусија за санкциите, рече Мартин, во врска со одговорноста на еврејската држава за нејзините наводни престапи.

Тој, сепак, истакна дека сè уште постои „извесна дистанца меѓу луѓето кои ја артикулираат потребата од санкции доколку Израел не се придржува до пресудата на МСП“.

Мартин изјави дека еден од заклучоците што ги донел Советот е дека треба да свика состанок од страна на Советот за асоцијација ЕУ-Израел за „да ја подигне нашата сериозна загриженост и да … бара од Израел одговор во однос на усогласеноста со наредбите на Судот“.

Израел инсистираше на тоа дека напад врз Рафах за време на викендот е оправдан, тврдејќи дека тоа бил „прецизен удар“ врз двајца високи лидери на Хамас осомничени дека планирале и извршиле „бројни напади во кои загинаа војници на ИДФ“.

Еврејската држава подоцна ја призна „трагичната грешка“ што резултираше со цивилни жртви и рече дека инцидентот сега „се истражува“.