Минусна температура среде април – најстудено утро во Берово, од вечерва ќе трупа и снег без престан!

Утрово е најстудено во Берово со -1 степен, а максимални 9 степени се измерени во Охрид. Според Управата за хидрометеоролошки работи нула степени се измери на Попова Шапка, три во Крива Паланка, Лазарополе, Маврови Анови и Струмица, четири во Крушево, Скопје-Петровец, Штип и Демир Капија, шест во Гевгелија, седум во Дебар, осум во Дојран, Претор, Куманово, Битола, Тетово, Прилеп, Виница и Скопје-Зајчев Рид.

Времето денеска ќе биде облачно, почнувајќи од јужните делови со врнежи од дожд, кои попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе бидат поројни и обилни (над 30 л/м2). На планините и на некои повисоки места во западните делови врнежите до крајот на денот ќе преминат во снег, а во текот на ноќта во овие подрачја се очекува и формирање на снежна покривка. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 13 степени.

Во Скопје ќе биде облачно, попладне и во текот на ноќта со пообилни врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 13 степени.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.