Минусни температури низ цела Македонија, викендов дожд и снег

58

Температури под нулата изутринава има во цела Македонија, а најниските се измерени во Берово минус 10 степени и во Скопје минус осум.

Времето денеска, според УХМР, ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Максималната температура ќе се движи од 6 до 12 Целзиусови степени.

Под влијание на влажен бран утре попладне и во текот на ноќта кон недела ќе има повремени врнежи од дожд, особено во западните подрачја.

На планините врнежите ќе бидат од снег. Во недела во текот на денот ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност.

Нови врнежи се очекуваат во текот на ноќта и во понеделник кога поради спуштање на постуден воздух од север на планините и на повисоките места ќе бидат од снег, а во некои пониски места од дожд и снег. На планините ќе се формира нова снежна покривка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.