Мишел Башеле повторно претседателка на Чиле

108

Поранешната претседателка и кандидатка на левицата, Мишел Башеле, победила во вториот круг од претседателските избори во Чиле, покажуваат резултатите по 90 отсто избројани гласови.

Шеесет и двегодишната Башеле, која била претседателка на Чиле од 2006-та до 2010-та година, ветила дека ќе спроведе 50 реформи во рок од 100 дена, дека ќе се постигне економски раст, ќе се укине нееднаквоста на зголемувањето на даноците, дека ќе вложи во образованието и здравството и ќе го измени Уставот кој што датира од диктаторскиот период.

Нејзината ривалка, кандидатката на десничарскиот конзервативен блок на Алијансата и поранешна министерка за труд, Матеи, предложила продолжување на политиката на сегашниот конзевативен претседател Себастијан Пињере.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.