Млад Македонец уапсен во Хрватска

Сплитско-далматинската полиција уапси 23-годишен Македонец на подрачјето на Врлика, обвинувајќи го за шверц на осум турски државјани. Возило во кое биле осум турски државјани било запрено од полицијата вчера околу 8:40 часот на подрачјето на општина Врлика, при што се покажало дека патниците илегално влегле во Хрватска.

Дваесет и тригодишниот осомничен кој управувал со автомобилот се товари дека од користољубие им помагал на странски државјани при нелегално движење со нивно преземање на територијата на општина Врлика, откако илегално пешки влегле на територијата на Хрватска.

Од полицијата наведуваат дека постапиле со странските државјани согласно Законот за странци, додека 23-годишниот возач со кривична пријава е предаден на надзорникот на притворот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.