Младата Андрееску сензационално ја порази Вилијамс во финалето на УС Опен

65

Деветнаесетгодишната Бјанка Андрееску направи големо изненадување во финалето на тенискиот турнир УС Опен, откако славеше со 2:0 над фаворитката Серена Вилијамс.

Андреску не е првата тинејџерка која по 2006 година освоила Грен-слем турнир, тогаш тоа го направи Марија Шарапова, исто така, на УС Опен.

Канаѓанката доминираше во текот на целиот меч и првиот сет го освои со 6:3. Вториот сет исто така го започна одлично и имаше е резултат 5:1, но Вилијамс успеа  да добие 4 гема по ред и да изедначи 5:5.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.