МНР побара став од Вашингтон за изјавите на конгресменот Рохрабакер

Рохрабакер

Министерството за надворешни работи на Република Македонија преку македонската Амбасада во Вашингтон по дипломатски пат побара став од Стејт Департментот на САД за изјавите на американскиот конгресмен Дана Рохрабакер изнесени во интервју за „Визион Плус“ од Тирана.

Конгресменот e член на Комитетот за надворешни работи и претседател на Поткомитетот за европски работи.  Неговите искажани ставови предизвикуваат голема вознемиреност околу Македонија и во регионот. Истите разгоруваат националистичка реторика во соседството, со што не враќаат во минатото, се наведува во соопштението од МНР.

Изразуваат уверување дека Стејт Департментот соодветнo ќе отстрани секаква дилема околу изнесените позиции, како и дека ќе ја афирмира својата политика кон Македонија и Балканот.

Дана Рохрабакер

Американскиот конгресмен Дана Рохрабакер во интервјуто за „Визион Плус“ меѓу другото рече дека „создавањето на Македонија е пропаднат проект и оти сега биле создадени сите околности да се подели меѓу соседните држави, вклучувајќи ги и Косово и Бугарија“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.