Молотови коктели фрлени врз синагога во Шведска

355
Молотов коктел фрлен во тетовско кафуле
Молотов коктел фрлен во тетовско кафуле

Група маскирани напаѓачи во саботата вечер извршиле напад врз синагога во Гетеборг во Шведска.

Инцидентот се случил за време на протести против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел. При нападот со молотови коктели нема повредени.

Според очевидви, пожарот избил во дворот на синагогата околу 22 часот откако пропалестиски демонстранти протестирале против одлуката на Трамп. Напаѓачите фрлале молотови коктели кон објектот, а еден паднал и пред друг објект во којшто се сместени студенти.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.