Монпелје подобар од Лион

26

Во заостанатиот натпревар од француското фудбалски првенство, Монпелје како домаќин со 2:1 славеше против Лион.

Двоен стрелец за домашните беше Тежи Савание во 38 минута од пенал и во 59 минута, а за гостите намали Мемфис Депаји во 82 минута од белата точка.

Двете екипи натпреварот го завршија некомплетни. Кал Лион во 44 минута беше исклучен Усем Аоур, а во как Монпелје во 81 минута беше исклучен Виторино Илтон.

Монпелје по три кола со две победи и еден пораз со шест бодови е на петтото место на табелата, додека Лион освои досега четири бодови со по една победа, пораз и реми.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.