Морисон: Министерот Таџ да се повлече додека против него се води истрага

28

Премиерот на Австралија, Скот Морисон денеска изјави дека побарал од министерот за образование Алан Таџ времено да ја напушти функцијата додека трае истрагата што се води против него во врска со насилство во вонбрачна заедница.

Таџ е обвинет за физичко и емоционално малтретирање на поранешен член на персоналот.

Тој рече дека „апсолутно ги отфрла наводите“ за таква врска, за која вели дека се случила во 2017 година и дека тоа било меѓусебно договорено.

Сепак, Морисон истакна дека поради сериозноста на обвинувањата, тоа значи дека Таџ треба да не ја извршува функцијата. (МИА)

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.