Москва го повтори барањето за меѓународна истрага за настаните во Буча

Русија ги повикува меѓународните организации да престанат да го прикриваат режимот во Киев и неговата улога во убиствата пред речиси две години во киевското предградие Буча, и наместо тоа да се залагаат за темелна истрага, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Уште еднаш, бараме меѓународните организации да престанат да го прикриваат режимот во Киев и наместо тоа да работат на спроведување на темелна истрага која ќе ги открие имињата на убиените, времето и причината за нивната смрт… како и на одговорните за тоа страшно злосторство извршено од режимот во Киев“, рече Захарова.

Во меѓувреме, бројните претходни повици на Русија до меѓународните организации, вклучително и агенциите на Обединетите нации, да спроведат сериозна истрага за токму она што се случи во Буча пред две години, досега останаа неодговорени, додаде таа.

„Повеќе руски повици до меѓународните организации, вклучително и апели до генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Тирк, да го истражат секој детаљ од она што се случило во Буча или да откријат други информации остануваат неодговорени“, рече Захарова.

„Тоа покажува дека организаторите на таа смртоносна операција имаат што да сокријат“, рече таа.

Според Захарова, оваа година, украинските власти ќе ја следат целта да ја спречат меѓународната заедница премногу да се фокусира на страшната ситуација во Украина и на линијата на ангажман.

Претседателот на Рускиот истражен комитет Александар Бастрикин во април 2022 година изјави дека е започната кривична истрага според член 207.3 од рускиот кривичен законик („Јавно ширење на лажни информации за употребата на руските вооружени сили“) по операцијата со украинско лажно знаме во Буча.

Тој истакна дека украинското Министерство за одбрана доставило видео снимка, наводно, направена во Буча на западните медиуми, опишувајќи ја како доказ за масовни убиства на цивили, во обид да ги дискредитира руските вооружени сили.

Сепак, изјавите дадени од градоначалникот на Буча на 31 март 2022 година, во комбинација со други извештаи, го потврдија фактот дека руската армија се повлече од градот на 30 март. Освен тоа, во видео снимено од Украинци кое веднаш се појави на социјалните мрежи по повлекувањето на руските трупи воопшто не се споменува наводното убиство на цивили во градот.