Москва: Нема да има средба меѓу Лавров и Блинкен во Mакедонија

Москва во понеделникот објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Антони Блинкен нема да се сретнат на состанокот на ОБСЕ во Македонија оваа седмица.

Лавров претходно изјави дека ќе им се придружи на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ги вклучува Канада и САД, во Скопје, доколку Бугарија му го отвори својот воздушен простор.

Тој посочи и дека некои западни земји побарале средби со него.

Од руската инвазија во Украина во февруари 2022 година, средбите во живо меѓу руските министри и министрите на западните земји се ретки.

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, изјави дека Вашингтон не побарал средба, „нема да ја побараат и нема да има средба“, пренесува ТАСС.

„Веќе има неколку барања за средби – вклучително и од западни претставници“, рече Лавров, без да именува ниту една земја.

Состанокот на ОБСЕ, кој има 57 членки, се одржува на 30 ноември и 1 декември.

„Наводно, Бугарија ѝ ветила на Македонија дека ќе го отвори нејзиниот воздушен простор. Ако тоа се случи, ќе бидеме таму. Ќе видиме“, рече Лавров.

„Се разбира, ќе се сретнеме со сите“, рече Лавров. „Ако некој ни пријде, ние никогаш не бегаме и не се криеме“, додаде тој.

Бугарскиот воздушен простор е затворен за руски авиони како дел од санкциите на Европската унија воведени поради руската инвазија на Украина.

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, овој месец изјави дека соседните земји допрва треба да донесат конечна одлука за правилата за прелетување на руската делегација.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.