Москва постави услов за „нормализација“ со САД

Во моментов нема видлива основа за компромис со Вашингтон, вели висок претставник на руското Министерство за надворешни работи.

САД треба да почнат да ги почитуваат интересите на Москва пред да бидат изменети нарушените билатерални односи, изјави висок руски дипломат.

„Ќе бидам искрен: не гледаме основа за изнаоѓање компромиси со Вашингтон, кој не е баш способен да преговара“, изјави во саботата за руската новинска агенција ТАСС Александар Дарчиев, шеф на северноамериканскиот оддел на Министерството за надворешни работи.

„Се разбира, ако американската страна конечно се сврти кон здравиот разум и Вашингтон трезен погледне на променливиот геополитички пејзаж, демонстрирајќи – не со зборови, туку со дела – намера да ги почитува руските национални интереси, тогаш основи за постепена нормализација ќе се појават во билатерални односи“, додаде тој.

САД и нивните сојузници во НАТО воведоа опсежни санкции кон Москва откако Русија ја започна својата воена операција во Украина кон крајот на февруари.

Сепак, обидот за уништување на руската економија не успеа, тврди Дарчиев, како и „обидите да се направи меѓународна антируска коалиција која би била поширока од традиционалната врска меѓу САД и нивните вазали“.

„Реагираме смирено и не излегуваме од нашиот пат да бараме разговори“, рече дипломатот, додавајќи дека одлуката на Вашингтон е да ги прекине пошироките контакти со Москва од февруари.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот американски колега Антони Блинкен разговараа по телефон кон крајот на јули, нивниот прв разговор од почетокот на воената кампања на Русија.

Разговорот се случи во исто време кога американскиот Сенат едногласно усвои необврзувачка резолуција со која се бара Стејт департментот да ја назначи Русија за државен спонзор на тероризмот. Кремљ соопшти дека таквиот потег само дополнително ќе ги заостри односите меѓу земјите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.