Москва предупредува на ризик од нуклеарна војна

92

Современата меѓународна ситуација покажува ризик од избувнување на светска нуклеарна војна, изјави денеска заменикот министер за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков при денешната презентација на извештајот „Ново разбирање и патишта за зајакнување на мултилатералната стратешка стабилност“

– Постои ризик од нуклеарна војна. Овој негативен тренд посебно е забележан минатата година, наведе Рјабков.

Тој додаде дека постапките на Западот стануваат поемотивни и на моменти многу агресивни.

– Тие избегнуваат да разговараат за суштинските прашања, ја блокираат работата на каналите за дијалог, продолжуваат да ја уништуваат архитектурата за контрола на оружјето и намерно спроведуваат отворено деструктивна политика за да ги уништат децениските ефективни договорни механизми во областа на безбедноста и стабилноста, истакна Рјабков.

– Тоа е крајно опасно и неодговорно однесување. Тоа може да има многу негативни последици по стратегиската стабилност, рече заменикот-министер.

Тој додаде дека нуклеарните држави мора да потврдат дека е недозволиво да има  нуклеарна војна. – Одговорните нуклеарни држави мора да ја потврдат неприфатливоста на нуклеарната војна. Тоа се класични формули. Тие беа фалсификувани, вклучително со учеството на американскиот претседател Роналд Реган, кој е идол на многумина од денешните лидери што го диктираат тонот во Вашингтон, рече Рјабков.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.