Москва реагира на планот на ЦИА да регрутира Руси

Обидот на ЦИА да регрутира агенти меѓу руските граѓани е уште еден доказ дека САД се обидуваат да ја поткопаат земјата, соопшти во четвртокот руската амбасада во Вашингтон, додавајќи дека овие обиди нема да успеат.

Амбасадата го коментираше неодамнешниот извештај на Волстрит журнал, кој откри дека заменик-директорот за операции на ЦИА, Дејвид Марлоу, изразил интерес за регрутирање Руси кои биле „згрозени“ од конфликтот во Украина, објавувајќи дека агенцијата е „отворена за бизнис“.

„Немавме илузии за антируските активности на ЦИА“, напиша дипломатската мисија на Телеграм, додавајќи дека општо е познато дека американската разузнавачка заедница се обидува „да ја дестабилизира ситуацијата во Русија“.

Според амбасадата, забелешките на Марлоу „само го потврдуваат непријателскиот курс на Вашингтон кој има за цел да ја ослабне нашата земја одвнатре преку софистицирани субверзивни методи“.

Исто така, забележано е дека зборовите на Марлоу можеби биле мотивирани од „тривијална желба да се привлече вниманието на јавноста и да се натера Конгресот да го зголеми буџетот на разузнавачката агенција“.

„Тешко дека може да не се согласи со некои експерти кои ја објаснуваат русофобната ревност на ЦИА со желбата да ги компензира трошоците за репутација поврзани со фијаското со повлекувањето на војниците од Авганистан“, рече мисијата.

Таа објави дека сите обиди за сеење раздор во Русија „се осудени на неуспех“, тврдејќи дека повеќето нејзини граѓани ја поддржуваат воената операција на Москва во Украина, која започна кон крајот на февруари.

Минатиот месец руското Министерство за надворешни работи повика холандски амбасадор во Москва да се спротистави на обидите на западните разузнавачки агенции да регрутираат руски персонал кој служи во странство. Според министерството, оперативците на американските разузнавачки служби најмалку двапати се обиделе да им пристапат на руските дипломати во Холандија.

Назначен од актуелниот директор на ЦИА, Вилијам Барнс, Марлоу е арапски говорник со експертиза на Блискиот и Блискиот Исток. Марлоу верува дека рускиот претседател Владимир Путин ја „потроши“ сета своја моќ и влијание со „инвазијата“ на Украина. Тој го опиша конфликтот како огромен неуспех за Москва и рече дека тоа претставува можност за западните разузнавачки агенции да регрутираат незадоволни Руси.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.