Москва се подбива со „новото знаме“ на Украина

Украинскиот претставник на ОН, Сергеј Кислица, во средата објави на Твитер слика од американското знаме со ѕвездите и пругите прикажани во жолта и сина боја на неговата земја. Иако наводно е обид да се изрази американско-украинската солидарност, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова го опиша тоа како одраз на подредениот статус на Киев во односите.

Кислица ја објави сликата на Твитер додека претседателот Володимир Зеленски го посети Вашингтон во средата. Украинскиот лидер се состана со претседателот Џо Бајден и одржа говор пред американските пратеници, молејќи за поголема поддршка во конфликтот на Киев против Москва.

„Тие ќе стојат заедно колку што е потребно“, се вели во твитот.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, реагираше на „новото знаме на Украина“:

„Се случи она за кое зборуваме долги години, а никој не ни веруваше. Честитки!” додаде таа.

Москва верува дека владата која дојде на власт по вооружениот пуч во Киев во 2014 година, како и нејзините наследници, се потчинети на целите на Вашингтон до степен да дејствуваат против нивните национални интереси.

Пред осум години, Викторија Нуланд, висок функционер во Стејт департментот на САД, беше снимена како разговара со тогашниот американски амбасадор во Киев, Џефри Пјат, за составот на идната украинска влада. Приватниот телефонски разговор протече на интернет, а човекот кој Нуланд рече дека сака да стане премиер, на крајот ја доби таа улога.

Официјални лица во Москва рекоа дека САД ја трансформирале Украина во прокси сила што ќе ја користат против Русија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.