Москва за повикот на ЕУ, Србија да ги забрани руските медиуми: Ова е модерна верзија на ропство!

Инсистирањето на Европскиот парламент Србија да ги цензурира РТ Балкан и Спутник за да се „усогласи“ со ЕУ е апсурдно, зло и е манифестација на империјализам и колонијализам, тврди портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Во средата, парламентарната комисија за надворешни работи го усвои извештајот на словачкиот европратеник Владимир Билчик, во кој се критикува Србија дека не се приклучува на санкциите на ЕУ против Русија и бара од Белград да ги затвори руските медиуми за „дезинформации“ исто како што направи блокот. Стејт департментот на САД исто така повика на забрана на РТ Балкан.

„Тоа е апсурдна ситуација“, им рече Захарова на новинарите на дневниот брифинг во Москва во четвртокот. „Овие изјави зборуваат сами за себе. Западот дури и не се крие, туку гласно го кажува тивкиот дел“.

САД и ЕУ сега отворено велат дека Русија, руската култура и јазик, или руските медиуми и новинари, едноставно не треба да постојат, истакна Захарова. Таа ги спореди барањата на Европскиот парламент со повиците на украинските власти за „истребување“ на руското население на Крим и Донбас, велејќи дека тие можат да се опишат само како „злобни“.

„Единствено што може да се каже е дека ова е империјалистичка гледна точка, манифестација на неоколонијализмот. Некои земји, без никаква морална основа, незаконски си го арогираат правото да го моделираат светот и неговиот развој по сопствена дискреција: кој може да живее, да зборува, да тргува, да произведува, да има деца, а кој не“, рече Захарова на новинарите. „Ова е модерна верзија на ропството, во која колонијалните сили го бараат правото да се сметаат за господари, а другите – нивни робови“.

Оние кои ги сакаат овие правила на игра имаат право да играат според нив, ние не. На ова се побунивме.

САД и нивните сојузници, тврди Захарова, сакаат Русија да нема можност да зборува, бидејќи самото постоење на руски медиуми ги загрозува западните планови за наративна манипулација.

„Нашите медиуми, новинари и медиуми известуваат од епицентрите на светските настани, врз основа на факти, ги охрабруваат луѓето критички да ја проценат реалноста (како што треба)“, рече портпаролката на Министерството за надворешни работи. „Очигледно, ова е спротивно на плановите што ги имаат американските владетели да го „зомбизираат“ сопственото население“.

Американската телевизија, истакна Захарова, прикажува „еднострана, практично стерилизирана, филтрирана и приспособена слика на светот“, која е дојдена во „идеолошки ќорсокак“. Секое емитување на алтернативни гледишта се заканува да го изложи овој медиумски екосистем како пристрасен и контрадикторен.

RT Balkans започна со работа во ноември 2022 година. ЕУ, наводно, планира да го стави на црната листа на порталот како дел од нејзиниот 11-ти пакет санкции против Русија. Блокот ги забрани сите емитувачки активности на РТ и Спутник во март 2022 година, нарекувајќи ги „руска пропаганда“ што ја загрозува Украина. Големите платформи за социјални медиуми ги блокираа сметките на RT во блокот, додека YouTube ја продолжи забраната на глобално ниво.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.