Москва: Западната дипломатија стана „примитивна“

Руските дипломати сметаат дека сегашниот пристап кон меѓународните прашања на нивните западни колеги е „прилично примитивен“, изјави заменикот постојан претставник на Москва во ОН, Дмитриј Полјански.

Полјански даде забелешки за квалитетот на западниот дипломатски кор во интервју за РИА Новости објавено во понеделникот, врз основа на неговото лично искуство во ОН. Тој изрази загриженост за англофонските говорници на форумот кои селективно го игнорираат контекстот на одредени ситуации за нивна сопствена корист.

„Тие избираат произволна точка во времето и тврдат дека ништо не се случило пред тоа. Тие се обидуваат да обвинат една нација за нејзините постапки без оглед на претходните настани или општиот контекст“, објасни тој.

Дипломатот како пример го наведе конфликтот во Украина. Соединетите држави и нивните сојузници ја опишуваат воената акција на Москва против Киев како „неиспровоцирана“ и наводно мотивирана од „империјални амбиции“ и ги притискаа другите нации да оформат став на ист начин. Меѓутоа, како што дознаваат повеќе за конфликтот, тие страни сфаќаат колку се важни општиот контекст и активностите на Западот откако Украина ја стекна својата независност, додаде тој.

„Овој трик не секогаш функционира, но тој е тренд. Не знам дали тоа е некој подлабок тренд или само нешто типично за некои луѓе кои доаѓаат од западните школи на дипломатијата“, рече Полјански.

„Да се води дијалог со нив е предизвик бидејќи тие покажуваат одредена површност, тунелска визија и неподготвеност да ги бараат основните причини за конфликти. Не може да се најдат решенија без таква анализа“.

„Времињата ги диктираат работите. Нашите партнери сега можеби се помалку начитани поединци, па повремено сакаме да зборуваме со појасни зборови за да се увериме дека нашиот сигнал ќе дојде до крај“, објасни тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.